Solidarni z ubogimi

„Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami. Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem.

2019-11-20

To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa" – napisał Papież Franciszek w orędziu na III Światowy Dzień Ubogich.

Odpowiadając na wezwanie Papieża Franciszka w niedzielę 17 listopada 2019 r. zaprosiliśmy wszystkich, którzy czują się ubodzy materialnie, fizycznie i duchowo, by przyszli na mikołowski rynek. Wielu odpowiedziało na nasze zaproszenie. Razem z wszystkimi usiadłyśmy do stołu, by poczuć jedność, radość i zatroskanie. Z ciekawością zobaczyliśmy pantonimę o przyjaźni przygotowaną przez dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia "Uśmiech". Posłuchaliśmy Orędzia papieża Franciszka oraz refleksji Księdza kard. Konrada Krajewskiego z książki pt. "Zapach Boga", które były przeplatane pieśniami wykonanymi przez członków Domowego Kościoła. Nie zabrakło też grochówki ugotowanej przez mikołowskich strażaków z OSP oraz pysznego ciasta przygotowanego przez rodziny i siostry boromeuszki. Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą - Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tego spotkania. Najpierw Ludziom Ubogim, którzy nie odrzucili zaproszenia i przyszli na "ewangeliczną ucztę". Dziękujemy Kapłanom: Księdzu Kapelanowi Sióstr i szpitali, Księdzu Proboszczowi Parafii św. Wojciecha, Księdzu Proboszczowi Parafii św. Antoniego, Księżom Salwatorianom oraz wszystkim Kapłanom mikołowskiego Dekanatu. Dziękujemy Władzom Miasta Mikołowa, Pracownikom Miejskiego Domu Kultury i Zakładu Usług Komunalnych, Dzieciom i Młodzieży Stowarzyszenia "Uśmiech", Diakonii Muzycznej i Członkom Domowego Kościoła, Zespołowi Charytatywnemu, Członkom Stowarzyszenia św. Karola oraz Ochotniczej Straży Pożarnej za przygotowanie grochówki dla wszystkich, Osobom, które przygotowały i ofiarowały ciasto. Ze szczególnym "Bóg zapłać" zwracamy się do Darczyńców i Ludzi dobrej woli, którzy wsparli nas słowem zachęty i finansowo.

Spotykając się z ubogimi na mikołowskim rynku daliśmy świadectwo chrześcijańskiej nadziei i miłości. Biedni bowiem "przede wszystkim potrzebują Boga, potrzebują naszych rąk, aby mogli się podnieść, naszych serc, aby czuć na nowo ciepło uczuć, naszej obecności, aby przezwyciężyć samotność. Potrzebują po prostu miłości. (...) Czasami wystarczy niewiele, aby przywrócić nadzieję: wystarczy zatrzymać się, uśmiechnąć, posłuchać." - napisał Papież Franciszek. 

Niech to doświadczenie chrześcijańskiej miłości i nadziei towarzyszy nam nie tylko w dniu ubogiego, ale każdego dnia i podczas każdego spotkania z drugim człowiekiem.

s.M. Marietta Głuszak

ZOBACZ GALERIĘ

Aktualności