W Polskiej Fatimie

6 czerwca 2017 odbyła się pielgrzymka Sióstr Zakonnych z Archidiecezji Katowickiej do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Celem pielgrzymki, zorganizowanej przez diecezjalną referentkę zakonną s. Albertę Gdaczyńską, było uczestnictwo w uroczystej Eucharystii połączonej z Aktem poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Pielgrzymkowa wspólnota

Pielgrzymkowa wspólnota

smarietta

2017-07-25

W drodze do Zakopanego nawiedziliśmy Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Mieszkające tam Siostry Albertynki oprowadziły nas po Sanktuarium. W prezbiterium kościoła zobaczyliśmy oryginał obrazu Adama Chmielowskiego „Ecce Homo”. Mogliśmy także uczcić relikwie Świętego, któremu Rok 2017 jest poświęcony. 

Po przyjeździe na Krzeptówki nawiedziliśmy Sanktuarium Pani Fatimskiej, które w tym roku – poza Jubileuszem 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie – obchodzi 20-tą rocznicę konsekracji dokonanej w 1997 r. przez Jana Pawła II. Następnie, w ramach oczekiwania na Mszę świętą, uczestniczyliśmy w programie przygotowanym przez Pallotyńską Diakonię Muzyczną, na którą złożyło się nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia, modlitwa różańcowa oraz misterium słowno-muzyczne zatytułowane „Spotkania z piękną Panią 100 lat temu”.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył J. E. Ks. Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, homilię wygłosił J. E. Ks. Bp Virgilio do Nascimento Antunes, Biskup diecezji Coimbra z Portugalii oraz były Rektor Sanktuarium w Fatimie. W Eucharystii uczestniczyli członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz najwyższe władze państwowe Rzeczypospolitej, z Parą Prezydencką oraz Panią Premier na czele. Ponadto w tej szczególnej Eucharystii wzięło udział bardzo wiele osób przybyłych do Zakopanego z całej Polski.

 Po homilii nastąpił Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten był odnowieniem Aktu dokonanego przez Episkopat Polski 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem Prymasa Kardynała Augusta Hlonda. Akt z 1946 r. nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonanego przez Papieża Piusa XII w 1942 r., którego inspiracją były objawienia fatimskie. Kościół w Polsce, pozostający pod okupacją niemiecką i sowiecką, nie mógł włączyć się oficjalnie w akt dokonywany przez Piusa XII. Zaraz po zakończeniu wojny, biskupi zgromadzeni na swej pierwszej konferencji na Jasnej Górze w październiku 1945 r., podjęli decyzję dokonania tegoż aktu na ziemi polskiej w rok później. W uroczystym ślubowaniu 8 września 1946 r. wziął udział cały Episkopat i ponad milion wiernych. Mszę świętą na Szczycie Jasnogórskim celebrował kardynał krakowski Adam Sapieha.

Zakonną grupę pielgrzymkową tworzyły siostry elżbietanki, jadwiżanki, służebniczki, salezjanki, misjonarki miłości, marianki, siostra franciszkanka, siostra z Instytutu Szensztackiego oraz 17 sióstr naszego Zgromadzenia. Towarzyszył nam ks. Tomasz Kusz, kapelan sióstr elżbietanek z Katowic.

s.M. Natana Bańczyk

ZOBACZ GALERIĘ

Aktualności